Trustees

Trustees

The Students' Union is a registered charity representing the interests of over 29,000 students of UWE Bristol and running a variety of services and commercial outlets. The Board of Trustees acts on behalf of the Students’ Union with the ultimate responsibility for the strategic direction, financial well-being and reputation management of the organisation.

The Board of Trustees contains five elected officer trustees and two student trustees, whose role is to ensure that all decisions are made with the best interests of students at heart and that UWESU is serving its members to the best of its ability. 

The Board also has up to four external independent trustees, these are voluntary positions filled by people who have knowledge and experience in one or some of the following areas: finance, human resources, strategic development, fundraising & campaigning, business management and not for profit organisations.

Current Trustees 

PRECIOUS ONYENEKWU TATAH

Type of Trustee: Elected Officer - SU President
Took office: July 2019
Due to leave: June 2020

JANE OJIAKO

Type of Trustee: Elected Officer - Vice-President Education 
Took office: July 2019
Due to leave: June 2020

UBONG JOSEPH ANTE

Type of Trustee: Elected Officer - Vice-President Community & Welfare
Took office: July 2019 
Due to leave: June 2020

JOSH EDJE

Type of Trustee: Elected Officer - Vice-President Sports and Health
Took office: July 2019
Due to leave: June 2020

EVAN BOTWOOD

Type of Trustee: Elected Officer - Vice-President Societies & Communication
Took office: July 2019
Due to leave: June 2020 

vacant

Type of Trustee: Student
Took office:
Due to leave:

VACANT

Type of Trustee: External
Took office:
Due to leave:

Chris Clements

Type of Trustee: External
Took office: April 2015
Due to leave: March 2023

KIERAN WOODHOUSE

Type of Trustee: Student
Took office: June 2019
Due to leave: July 2022

lES redWOOD

Type of Trustee:  External
Took Office:  June 2018
Due to leave:  April 2022

helen balmer

Type of Trustee:  External
Took Office:  October 2019
Due to leave: November 2023